kropka Gdańsk 733 700 333 kropka Gdynia 607 297 835 Aktualności

Zmarszczki mimiczne

Zabiegi te przeznaczone są dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Zabieg może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy (choć nie zawsze w tym samym dniu).

Najczestsze miejsca osłabiania zbyt silnych mięśni mimicznych:

  • między brwiami (zmarszczki "lwie", okolica gładzizny czoła)
  • poprzecznych czoła
  • wokół oczu (kurze łapki)
  • innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi.

W dermatologii, obok zastosowania botuiliny do wygładzania zmarszczek, stosuje się ją do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zabiegi te zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. toksyna botulinowa@@@ może też uwolnić od bólów głowy - podana w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

Przebieg zabiegu

Preparat jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.

Po zabiegu

Zmarszczki całkowicie lub częściowo ustępują. Wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, choc ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.

Preprat zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 10-14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botuliny, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki" skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania toksyny i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywnośći.

Przeciwskazania

1) bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona) nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie) stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.),-aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna miejscowe infekcje skóry, ciąża, okres laktacji.

2) względne:
zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Działanianiepożądane

ból w momencie iniekcji, małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie, zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych, mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji, nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust) ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Uwaga: Reakcje te maja charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Postępowanie po zabiegu

w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia, unikać masażu w miejscach wstrzyknięć, w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)..

Czy botulina jest tylko dla kobiet?

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np w negocjacjach.

Przejdź tutaj Rozpoznaj swój problem

Nasi specjaliści pomogą rozwiązać Twój problem.

SOCIAL MEDIA facebook instagram