kropka Gdańsk 733 700 333 kropka Gdynia 607 297 835 Aktualności

Trądzik

Trądzik pospolity Acne vulgaris - jest utrapieniem głównie osób młodych (ok. 90% nastolatków), choć coraz częściej obserwuje sie pojawianie zmian trądizkowych także u osób dorosłych. Jego pojawienie się w wieku młodzieńczym związane jest z przestrojeniem hormonalnym do jakiego dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet).U kobiet przyczyną trądzika może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony o działaniu androgenowym. Do najczęściej spotykanych w trądziku objawów należą różnego rodzaju: grudki, krosty, guzki i zaskórniki, nazywane potocznie pryszczami. Są one następstwem zaburzeń wydzialnia sebum (łoju) i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Zatkanie ujścia gruczołu łojowego prowadzi do jego zaczopowania, a w dalszej kolejności rozwoju zmian zapalnych
 
Wiele osób usiłuje zapobiegać powstawaniu zmian trądzikowych stosując kosmetyki. W łagodnych postaciach trądzika często jest to wystarczające. Jeśli jednak po 1-2 miesiącach ich stosowania nie ma efektu, konieczne jest zastosowanie leków. Terapia zawsze zlecana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji organizmu na stosowane leki.
 
Leczenie
Leczenie trądziku uzależnić od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji wykwitów. W terapii zaskórników optymalne są środki zaskórnikolityczne, w leczeniu wykwitów zapalnych należy natomiast stosować leki przeciwzapalne oraz antybiotyki w ciężkich postaciach lub w przypadku braku reakcji na leczenie można stosować doustne preparaty izotretinoiny (pochodnej witaminy A). W miarę upływu czasu metody leczenia trądziku należy dostosowywać zarówno do zmieniającego się rozmieszczenia wykwitów jak i zmiany rodzaju wykwitów. U osób z wykrytymi zaburzeniami hormonalnymi konieczne jest równoległe leczenie endokrynologiczne.
 
Podstawy dobrego leczenia:
 • Trądzik jest przewlekłym schorzeniem, nie należy więc oczekiwać, że po kilkutygodniowej terapii (nawet jeśli ustąpią wszystkie wykwity skórne) choroba nie nawróci.
 • Częste przerwy w leczeniu sprzyjają powstawaniu oporności bakterii na stosowane leki, znacznie uszczuplając arsenał skutecznych środków do walki z chorobą.
 • Przed nałożeniem leków miejscowych należy umyć i osuszyć skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele).
 • Dla zamaskowania nieestetycznych wykwitów, na nałożony lek (nigdyodwrotnie), można delikatnie nałożyć niewielką warstwę pudru sypkiego lub lekkich korektorów w kremach, (nie wskazane jest stosowanie gęstych korektorów i tłustych maści, gdyż mogą blokować pory skóry(co zaostrza trądzik)
 • Leki miejscowe należy stosować na całą powierzchnię chorej skóry, a nie na same wykwity, jak czyni to wiele osób.
 • Leki należy przyjmować regularnie i nie przerywać ich stosowania bez powiadomienia o tym lekarza prowadzącego.
 • W przypadku konieczności podjęcia leczenia u lekarza innej specjalności, należy powiadomić go o aktualnie stosowanych lekach.
 • W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa) nie należy przerywać leczenia, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
 • Nigdy nie należy wyciskać ropnych zmian! Wyciskanie to silny uraz, jakiemu poddane zostają (osłabione stanem zapalnym) mieszki włosowe. W efekcie tego łatwo pękają, a zawarta w nich treść ropna przemieszcza się do głębszych warstw skóry. Powoduje to rozszerzenie się infekcji i może być przyczyną powstawania szpecących blizn.
 • Przy zmianach ropnych nie wolno również stosować peelingu (szczególnie w okresie letnim), oraz naświetlań w solariach. Może to powodować trwałe przebarwienia skóry.
 • Ponowne korzystanie z zabiegów kosmetycznych zaleca się dopiero po zakończeniu leczenia zmian zapalnych, gdy na skórze pozostają już tylko same zaskórniki.
Leczenie ciężkich postaci trądziku
 • Trądzik może być objawem zaburzeń hormonalnych. Dlatego w przypadkach nieskutecznego leczenia zalecana jest diagnostyka, która pozwoli wykryć ewentualne przyczyny.
 • W przypadku konieczności zastosowania leków doustnych takich jak tetracykliny czy izotretinoiny, dla uzyskania trwałych efektów leczenia, pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarskich (w tym regularnych kontroli i wykonywania badań laboratoryjnych), pozwala to uniknąć niekorzystnych objawów nieporządanych
Przejdź tutaj Rozpoznaj swój problem

Nasi specjaliści pomogą rozwiązać Twój problem.

SOCIAL MEDIA facebook instagram