kropka Gdańsk 733 700 333 kropka Gdynia 607 297 835 Aktualności

Fototerapia UV

Nie od dziś wiadomo że słońce i jego promienie (w odpowiednich dawkach) korzystnie wpływają na zdrowie. Jeśli korzysta się z niego z umiarem, można unikać podrażnień, poparzeń słonecznych czy udaru słonecznego, a także ograniczyć ryzyko powstawania nowotworów skóry. Jednak promieniowanie nadfioletowe (inaczej ultrafioletowe), stosowane w ściśle określonych dawkach leczy wiele poważnych chorób i pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Naświetlania lampami wykonuje się m.in. w przypadku chorób skóry
Do najczęstszych dermatoz skutecznie leczonych za pomocą światła ultrafioletowego należą m. in.:
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • wyprysk
  • bielactwo,
  • łysienie zarówno plackowate jak i całkowite,
  • liszaj płaski
  • pokrzywka barwnikowa
  • przyłuszczyca
Efekty działania światła zależą od dwóch podstawowych zakresów promieniowania ultrafioletowego tzw. UVB (290-320 nm.) i UVA (320-400 nm.). Te dwa rodzaje promieniowania wywołują odmienne odczyny w skórze, różnią się aktywnością oraz wpływem na układ immunologiczny. Dlatego w zależności od potrzeb pacjenta znalazły zastosowanie różne odmiany fototerapii: PUVA, PUVA Bath, Re PUVA, UVB, UVB 311.
Najczęściej stosowaną jest fotochemioterapia (PUVA). Pierwszy raz została ona wprowadzona przez Parrisha w 1974 roku do leczenia łuszczycy. W metodzie fotochemioterapii pacjent otrzymuje psoraleny (psoralen - naturalny związek roślinny), a następnie naświetlany jest wyselekcjonowanymi promieniami UVA (320-400nm.). Aby osiągnąć zamierzony efekt leczniczy, poza odpowiednim dawkowaniem psoralenu dobierana jest odpowiednia energia promieniowania. Naświetlania prowadzi się 3 razy w tygodniu, dawkę dobierając indywidualnie do reaktywności skóry pacjentów. Po ustąpieniu zmian często stosuje się terapię podtrzymującą np. raz w tygodniu. Należy w tym miejscu podkreślić, że bardzo niebezpieczne jest stosowanie psoralenów przed naświetlaniami w zwykłym solarium. Solaria emitują dużo szersze spektrum promieniowania UVA, a także promieniowanie UVB. Dołączenie do terapii tego drugiego typu fal jest przyczyną poważnych poparzeń skóry niejednokrotnie wymagających hospitalizacji.
Metoda, która wykorzystuje terapeutyczne właściwości promieniowania UVB nie wymaga podawania psoralenów, a efekt terapeutyczny osiągany jest samą ekspozycją na selektywny ultrafiolet np. o długości fali 311nm (tzw. UVB 311). Jednak skuteczność tej metody ograniczona jest do łuszczycy i bielactwa nabytego.
W celu zwiększenia skuteczności terapii, poza klasycznymi metodami naświetlań, do terapii dołączane są leki ogólne jak i stosowane na skórę.
W przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry po naświetlaniach często zmiany skórne ustępują na czas dłuższy niż po innych formach leczenia, a w przypadku niektórych chorób dochodzi do całkowitego wyleczenia.
 
Procedura zabiegowa
 
Stałą zasadą naświetlań jest indywidualny dobór dawki dla każdego pacjenta.
Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest zatem konsultacja lekarska i kwalifikacja do naświetlań
(nie ma jednego prostego schematu terapeutycznego UVB311 czy PUVA).
W trakcie leczenia co 2-4 tygodnie pacjent ma dobierane dawki leczniczego ultrafioletu zależnie od reakcji na leczenie. Optymalnie dobrana dawka to taka, która wywołuje niewielką reakcję rumieniową na skórze, ale jednoczesnie nie daje poparzenia. W przypadu pojawienia się nieprzewidzianych wczesniej reakcji w trakcie terapii pacjent ma możliwość dodatkowych konsultacji celem weryfikacji dawki.
 
Inne formy światłolecznictwa
 
PUVA Bath jest to forma fototerapii znana od 1986 roku, która pozwala na uniknięcie powikłań związanych z doustnym podawaniem psoralenów. Wykorzystywana jest szczególnie w przypadkach istnienia przeciwwskazań do układowej PUVA terapii u chorych, u których zawiodło leczenie innymi metodami. Polega na kąpieli w roztworze psoralenu z bezpośrednim naświetlaniem UVA. Metoda ta chętnie wykorzystywana jest do leczenia różnych postaci dermatoz dłoniowo-podeszwowych, takich jak krostkowica dłoni i stóp, oraz różnych postaci wyprysku rąk i stóp.
Wśród metod skojarzonych z najpopularniejszymi jest Re-PUVA, metoda polegająca na kojarzeniu fotochemioterapii z doustnie podawanymi retinoidami (pochodne witaminy A). Leczenie takie przyspiesza powrót do zdrowia i pozwala na zmniejszenie ogólnej dawki promieniowania.
PUVA sol - jest obecnie metodą leczenia najrzadziej stosowaną. Polega na podawaniu psoralenów i naświetlaniu słońcem, którą można łączyć z leczeniem miejscowym. Ze względu na trudne do kontrolowania warunki atmosferyczne takie jak zachmurzenie, kąt padania promieni słonecznych różny w różnych porach roku łatwo wywołać poparzenia słoneczne. Należy podkreślić, że kluczem do efektywnego leczenia jest prawidłowe dawkowanie promieni nadfioletowych. Dlatego też tylko ciągła obserwacja reakcji chorego na zabiegi pozwala skutecznie i bezpiecznie dawkować naświetlania.
Kwalifikując pacjentów do naświetlań należy także pamiętać o przeciwwskazaniach do fototerapii lub fotochemioterapii ogólnej.
 
Przeciwwskazania
  • nadwrażliwość na światło,
  • ciąża
  • zaćma
  • jaskra
  • choroby nerek,
  • ciężkie uszkodzenie wątroby i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.
  • u chorych jednocześnie leczonych cytostatykami (środkami przeciwrakowymi) i lekami o działaniu światłouczulającym lub hepatotoksycznym (zaburzających pracę wątroby), w tym z alkoholem.
  • zaleca się ostrożność przy stosowaniu niektórych maści, czy kosmetyków, które mogą wywołać reakcje fotouczulające.

Podczas całej kuracji, a bezwzględnie konieczne w dniach naświetlań, unikanie słońca. Wskazane także jest noszenie okularów z przyciemnionymi lub filtrującymi promienie UV szkłami.Koniecznie nalezy poinformować o stosowanych preparatach kosmetycznych i lekach lekarza prowadzącego naświetlania.

Objawy niepożądane po naświetlaniach pojawiają się rzadko. Czasem można obserwować świąd skóry, nudności, wymioty, ból głowy, bezsenność, depresję lub pobudzenie psychiczne, zaostrzenia zmian na skórze, wystąpienie rumieni lub pęcherzy.
Należy także pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia PUVA (ze stosowaniem doustnych psoralenów) obowiązuje badanie okulistyczne oraz badania laboratoryjne

Przejdź tutaj Rozpoznaj swój problem

Nasi specjaliści pomogą rozwiązać Twój problem.

SOCIAL MEDIA facebook instagram