kropka Gdańsk 733 700 333 kropka Gdynia 607 297 835 Aktualności

Badanie znamion i czernika

Dermatoskopia to obecnie już podstawowa metoda diagnostyczna służąca do badania zmian barwnikowych i innych zmian skórnych, która pozwala na oglądanie znamion w dużym powiększeniu, umożliwiając dokładną ich analizę. W naszym ośrodku wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia dermatoskopowe, które pozwala lekarzom na szczegółowe obserwacje zmian skórnych w świetle spolaryzowanym, niespolaryzowanych i wspieranym ultrafioletem, co jest kluczowe w ocenie znamion barwnikowych, a także przy diagnostyce innych zmian skórnych. Dermatoskopia jest wykorzystywana do ustalania, czy badana zmiana jest łagodna, podejrzana czy złośliwa,

Co jest istotne w przypadkach wątpliwych, szczególnie gdy pacjent nie jest przekonany do koniecznego chirurgicznego usunięcia zmiany, wykonujemy dermatoskopię bardzo dużych powiększeń, odwzorowujących układy komórek, co pozwala na jeszcze dokładniejszą analizę.

Dermatoskopia
Obraz znamienia na skórze Dermatoskopia klasyczna Dermatoskopia dużych powiększeń

Chociaż badanie dermatoskopowe nie jest badaniem rozstrzygającym, pozwala ono wytypować znamiona, które wykazują cechy aktywności i mogą zmienić się w czerniaka. Ostateczne rozpoznanie rodzaju zmiany barwnikowej możliwe jest jedynie poprzez badanie histopatologiczne.

Nasz proces diagnostyczny rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu oraz oględzin całego ciała pacjenta. Lekarz ocenia dermatoskopem zmiany barwnikowe (znamiona czyli „pieprzyki”), dokonując oceny obrazu. W trakcie wstępnego badania znamiona, które wymagają kontroli lub usunięcia, są zaznaczane. Dane pacjenta oraz wyniki mapowania znamion są zapisywane w systemie komputerowym. Po badaniu lekarz udziela pacjentowi szczegółowych informacji o wynikach oraz dalszych zaleceniach diagnostycznych, ustalając także termin kolejnego badania kontrolnego. Wszystkie wątpliwości pacjenta są omawiane, aby zapewnić pełne zrozumienie i komfort.

W naszym ośrodku kładziemy nacisk na rzetelność i dokładność diagnostyki, a regularne kontrolowanie znamion oraz prowadzenie monitoringu dermatoskopowego (wideodermatoskopii) jest kluczowe, aby zapobiec przeoczeniu przemiany zwykłego znamienia w groźnego dla życia czerniaka. Zapewniamy naszym pacjentom najwyższy standard opieki i profesjonalizm w każdym aspekcie naszych usług.

Przejdź tutaj Rozpoznaj swój problem

Nasi specjaliści pomogą rozwiązać Twój problem.

SOCIAL MEDIA facebook instagram